Články a dotazy

V této „poradně“ najdete nejen dotazy čtenářů, ale i mé rady a články. Věřím, že vám samotné dotazy ostatních majitelů psů pomohou přiblížit, že podobný problém s jakým se setkáváte, řeší i mnoho jiných lidí. Nevadí, že si hned nedovedete poradit. Důležité je, se nevzdat a hledat řešení, jak pomoci svému psu a jak posílit pouto, které mezi sebou máte. Chcete-li zaslat vlastní dotaz, použijte tlačítko "Pošlete nám svůj dotaz" na konci této stránky.

Potřebujete nějaký problém zodpovědět a nepošlete požadované fotky? Pak vám odešlu následné:

Dobrý den,

na mých stránkách (I.E.) existuje „Poradna“ dole s upoutávkou pro Vás. Pokud si na ni kliknete, objeví se Vám odstavec, kde jsou vysvětleny a zahrnuty podmínky, které požaduji po svých dopisovatelích. Pokud mi ten následně odešle požadované fotky, tak zodpovím jeho dotaz.


Počuraný Čiko

 

 

Dobrý den,
máme tříletýho pejska jménem Čiko a dvouletou dcerku.

Pejsek je celkem neposlušný, ale jsem si vědoma, že za to si můžeme sami svou výchovu (spíše nevýchovou)... Když jsme si ho pořídili,tak jsme si pořád říkali, že je ještě malinký na nějaký povely až prostě neposlouchá vůbec,přitom rodičů pes poslouchá na slovo co jsem ho já sama naučila a u Čika jsem to zanedbala... Venku neposlouchá vůbec, vidí psa a neslyší ,nevidí a utíká jedno kam za tím psem...

To už jsme si zvykli že ho musíme mít jen na vodítku... Ale nejhlavnější problém co mě štvě, že doma v noci když spíme počůrá co může... Přes den tu neudělá ani kapku,ale jak spíme a ráno vstaneme,tak je to pohroma a to ho večer vždy venčíme a já už si s nim nevím rady... Kolikrát jsme ho vyvenčili i ve dvě v noci a ráno v osm už tu stejně byly dvě louže... Všechno si tu značkuje a ničí mi tím nábytek a drahé okrasné koberce... Dělá to poslední tři měsíce,dřív se takhle nepočůrával... Má trpělivost tímto dochází a moc vás prosím o radu co s tím... Myslím si, že žárlí na dcerku ,ale nevím proč a ani co s tim... Moc fotek nemáme, ale něco jsem tu našla.

Moc vám děkuji za radu,Simona.

 

Dobrý den,

Každý předchozí prohřešek pozorně vyčistěte Savem. Nesmí tam zbyt ani troška pachu. I tak se tento problém může u mnohých psů řadit mezi ty, které trvá napravit.

Rád bych na začátku řekl, že každý pes je jinačí. To, co vám šlo s předchozím jako po másle, to druhý hned nechápe. Potřebujete se naučit alespoň základy výcviku, aby mezi vámi nedocházelo k nedorozumění.

Vězte, že vycvičit jde každý pes a může být libovolně starý.

Podívejme se však na hlavní problém, kterým je počurávání Čika.

To pravděpodobně způsobil pohasínající zájem. Pravděpodobně skutečně žárlí na dcerku. Dříve se vše točilo kolem něj a nyní je odsunut do ústraní. Vaši delší pozornost nyní získá, když něco očurá, nebo se do rána vyvenčí. Ač hartusíte, tak je to pro něj příjemné, jelikož se mu taky cíleně věnujete. Když to přeženu, tak lepší bití, než úplný nezájem.

Psík vám už zevšedněl a na prvním místě vaší pozornosti je dítě. To je v pořádku a jak tedy z toho ven?

Na prvním místě by se mělo vyloučit, že je psík nachlazený, nebo nemocný. Zodpovězte si otázky: Nezměnilo se jeho chování, neteče mu z očí?

Pokud to můžete vyloučit, tak se zaměříme na diagnózu – závislost.

Načrtnu vám několik bodů, co dělat a vy se s tím už poperte.

1.)   Vyčleňte si několikrát za den čas pro ČIKA. Začněte svého psa cvičit.. Denně se věnujte jeho kožíšku. Nemusíte mít čas. Také to nemusí trvat dlouho a proto jsem vám napsal, ať se mu věnujete několikrát za de. Samotná procházka je navíc. Věnujte se jen mu.

2.)   Zde již neřešíme jen nedostatek zájmu, ale i případný zlozvyk. Večer a v noci s ním choďte co dvě hodiny ven a to až do vašeho úplného padnutí. Já jsem v podobném případě to vydržel 3 noci po sobě a tu čtvrtou jsem usnul, že už mne nezbudil ani budík. Nicméně psi vydrželi (dvě štěňata pita) a bylo už po problému.

3.)   Vezměte si jej do ložnice a pusťte do postele. Zpočátku mějte „oči na stopkách”, aby jste kdykoliv, budeli potřeba vstala a šlu ho pustit ven. Tím se nahradí z malé části i ta pozornost.

4.)   Vymezte mu chodbu, pokuj, kuchyň, co nejblíž k venkovním dveřím, kde mu linoleum, parkety, dlažbu vystelte novinami. Druhý den mi počurané vyměňte a z opačné strany odeberte jedny. Takto zmenšujte prostor, kde jsou noviny, až nakonec mu zbudou jen u dveří a časem ani ty nebudou potřeba.

 

To jsou čtyři nejběžnější způsoby, jež by problém mohly pomoci řešit.

Ještě se podívejme na výcvik. Zaměstnejte ho zpočátku tak, že mu nakrájíte kousíčky vařeného masa a budete ho za nimi  (za rukou) lákat a tím i vodit tam, kam ho právě ruka povede tak budete kroužit po kuchyni a psíka co chvíli odměňovat. Na stejné bázi učte přivolání, kdy mu kousíček lákavého masíčka dáte, jakmile se k vám podaří ho dostat. Jakmile po zavolání bude již v momentě u vás, tak za pamlskem učte psa i lehat, sedat, vstávat. Učte jej zákazový povel ne, který vykřiknete, pokud se bude chtít nečekaně vypravit za svými vrstevníky. Přijeďte někdy s rodinou k nám na víkend, ať máte všichni změnu a něco nového se naučíte cvičit.

Denně se mu nezapomínejte po chvilkách cíleně věnovat a může být  po problému.  I. E.


1