Sam – rváč x andílek

Dobrý den,

před pěti lety jsme si pořídili Zlatého retrívra (Sam). Chtěli jsme jen psa jako společníka, žádný speciální výcvik.

Když mu byl asi rok, přítelův strýc přivedl do rodiny křížence jezevčíka (Lump), ze kterého vyrostl pěkný nervák. Napadá každého, kdo přijde k nám na dvůr nebo jde jen kolem našeho domu po silnici.

Ještě když byli naši psi štěňata, navštěvoval nás pes od sousedů, úplně bez problémů. Teď tomu již tak není. Jakmile ho náš Sam někde načmuchne, hned tam letí a kouše… Je to myslím s jakýmkoliv psem, hned by se rval, i s fenama.

Sam umí základní povely jako je sedni, lehni, ke mně, zůstaň, jen ne s dokonalostí. Když ho něco ruší, soustředí se na to.

Lump je pro Sama středobodem vesmíru, když jdeme na procházku a Lump je s námi, Sam pořád sleduje, kde je a pokud je na volno, téměř kopíruje co dělá Lump. Lump je mladší, ale je šéfem smečky, když například vezme Samovi hračku, on si jí zpět nevezme, jen kouká na něho, potom na nás a štěká, abychom mu pomohli.

Když není kolem žádný „problém“, je Sam opravdu typický zlatý retrívr, pořád by se chtěl hladit a být v naší blízkosti.

Přítel si dříve bral Sama sebou do práce – na statek, kde se setkával s jiným psem a vycházeli spolu. Jednou byla v blízkosti také fena a Sam toho psa napadl, je menší, takže kdo ví, jak by to dopadlo… Přítel mezi ně šáhnul a problém byl na světě – prokousnuté obě ruce. Ano, víme, ruce se mezi psy nestrkají, ale když se dostane do tohohle stavu, nevíme co s ním.

 

Sam je v něčem velice učenlivý, ale jakoby jen v tom, co ho baví. Nedokáže se naučit ukázněně chodit na vodítku, pořád táhne musí vše očmuchat… Ale to, že mám v kapse pamlsky a aport, to se naučil během pár dnů. Na procházky na vodítku chodíme každý den. Kus cesty na vodítku a potom navolno.

 

Vaše stránky teď nevypadají moc aktuálně, ale zkusila jsem vám napsat, jestli nám něco poradíte. Máme Sama moc rádi i přesto, co už vyvedl a pořád se s ním snažíme pracovat…

Lenka – Liberecko

 

Odpověď:

Dobrý den,

Pes se musí opracovat. Zvykat si. S pubertou se začalo měnit chování nejen jeho, ale i malého kolegy, který je pro něj příkladem. Proto bude muset nyní nastoupit cílený výcvik. Psy budete učit samostatnosti, ale v případě nepřítomnosti některého z majitelů, budou vždy zajištěni vodítkem. Dejte jim možnost pozorovat. Všude je berte s sebou a pokud je to reálné, tak je cvičte třeba i tak, že se budou moci pozorovat.

Na statek ho přítel může brát dál, ale dá mu koš. Stejně tak bude zpočátku uvázaný někde pod stromem na řetězu, nebo vodítku tak, aby se mohl dívat. Pokud tam bude i Lump, tak ho uvazujte někde dál a nic nedbejte na to, že vyšiluje. Učte ho s mezerami na odpočinek, ať se postupně zklidní. Pokud jde váš pes do kontaktu s jiným, cizím psem, tak nasadit vždy předem koš. A pustit z vodítka za cca. 10 minut, kdy se někde nedaleko mohl, uvázaný u stromu, vyblbnout a uklidnit. Puštěný bude jen krátce a pak zase uvázat. Zpočátku ho nechejte tahat za sebou vodítko, které pak uchopíte a psa odvedete zase někde k lavičce (stromu), aby si odpočinul. Vy s ním nebývejte, ale pozorujte z povzdáli.
Pokud se přesto popere, tak psa odtáhněte za vodítko, nebo jej chyťte za ocas a odtáhněte. To zprvu přeruší zákus i do opravdového nepřítele. Časem si může zvyknout, ale vy byste už měli být za vodou.

Doporučuji osobní kontakt a případně i některý VV. nebo tábor.
Ivo Eichler RÁMO výcvik psů

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.