Aktivní Bárny /vytahuje prádlo, stromek ze země/

Aktivní Bárny
/vytahuje prádlo, stromek ze země/

Dobrý den, všiml jsem si na internetu stránek na kterých odpovídáte na nejrůznější problémy s výcvikem psů. Proto i já bych rád poprosil o radu.

Bárnymu jsou 2 roky, máme ho od stěňátka a je to kříženec Výmarského ohaře a černého labradora. Je to velice aktivní pes, miluje procházky a hraní. Dá se říct že zvládá základní povely (sedni, lehni, zůstaň, k noze, volno…) Bydlíme v rodinném domě a pes má k dispozici velkou zahradu, většinu dne je venku, kde má boudu a rád v ní leží, občas je i vevnitř, kde má pelíšek. Přes léto spí většinou venku, v zime uvnitř.

Se psem máme dva zásadní problémy.

1. – Pokud je pes doma sám, většinou stáhne prádlo ze šňůry, které jen tak odnese po dvoře, případně odnese botu z botníku. V naprosté většině případů prádlo ale netrhá ani nekouše a vždy se jedná jen o 1/2ks… né že by roztahal všechno co najde. S tím souvisí např. i to, že neustále vytahává jeden a ten keřík ze země. I když za to dostal a dobře ví, že to nesmí, udělá to znovu. Pokud přijedu domů a keřík je vytažený, stačí mu jen na keř ukázat a hned moc dobře ví že je zle. Přesto se to opakuje. Trestání nepomáhá, pokud mu vytažené prádlo, botu, keř ukážu, a říkám že to nesmí, sklopí uši a myslím že moc dobře ví že je to špatně… Co s tím?

2. – Pes hrozně rád vítá návštěvy. To by ještě nevadilo, problém je ale že na ně skáče a přestože když jsem s ním sám, perfektně poslouchá, v přítomnosti více lidí poslouchá jen opravdu málo. Nevím jakým způsobem ho skákání na lidi odnaučit a naučit ho poslouchat.

Předem děkuji za odpovědi, doufám že se mi tyto nešvary podaří odstranit, je to úžasně přátelký a chytrý pes 🙂 S pozdravem Tomáš

PS. momentálně se nám narodil přírůstek, k miminku se pes prozatím chová dobře, není žádný problém.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

1. – Bárny tak nejedná záměrně. Prádlo, stromek přemísťuje z nudy. Nemá prostě co dělat a jeho naturel ho nutí k činnosti. Možná takychce mít něco vaše blíž. Změňte jeho denní režim a ráno ho proběhněte třeba u kola. Zajistěte psu únavu a před odchodem do práce ho zavřete do kotce, výběhu, aby měl omezené pole působnosti a musel spát. Pusťte mu potichu rádio a dejte žvýkací kost. Můžete mu také rozdělit denní dávku krmiva na dva stejné díly a první dáte ráno, než odejdete. Pak potřebuje pár hodin klidu ke spánku.

Pokud vám jeho zajištění nevyhovuje, tak musíte odstranit, případně zabezpečit zmiňované tak, aby se k svrškům, stromku nedostal. Stromek oploťte a psu dejte koš, ať má o zábavu postaráno (není – li zvyklý). Jeho pozornost se tak odvede jiným směrem…

Je již naučený, dle mimiky, slova, chování, že nejste spokojený a tak se zdá, že ví, co udělal. Jinak by se nestranil a choval jinak. Pokud by ale skutečně myslel a plánoval (předvídal), tak se této situaci vyhne a nebude nic tahat. Protože tomu tak není, musíte zajistit některým ze zmíněných způsobů dostatečně dlouhý čas, aby mohl na nežádoucí činnost zapomenout.

Ke změně jeho životního rytmu prospěje i jeho dlouhodobé zaměstnání. Pes je delší dobu v cíleném výcviku. Psu se víc věnujte a navštěvujte rozličná prostředí. Jednou se vypravte například na cvičák, do města, nebo někam na víkend (i za psy) a cvičením, jindy na chatu…

Vozte jej často všude s sebou a mimo zábavy mu zajistěte i povinnosti a omezení. Nesmíte docílit nežádoucí závislosti.

2. – K druhému bodu jen řeknu: Cvičte první v nerušeném (doma) a později v rušnějším prostředí, ať se opracuje a je zvyklý poslouchat kdekoliv. Především se zaměřte na dlouhodobé odložení, chůzi u nohy a přivolání. Doma zpočátku, když ještě nebude zvládnutý jej neseparujte, ale naopak uvazujte v místnosti s návštěvou, alespoň než pomine prvotní nadšení. Nedoporučuji hlazení. Později můžete již trénovat i při návštěvě například přivolání a dlouhodobé odložení, které jste si předem nacvičili.
Zpočátku mu však dávejte čas, aby si na návštěvu předem zvykl a vyprchalo jeho nechtěné nadšení.
Věřím tomu, že to zvládnete.

Ať se daří… —

S pozdravem Ivo Eichler

RÁMO výcvik psů

O mně

http://www.psi-tabor.info

Ukázka z mé knihy Problémové chování psů

(proč trestat psa za to, co jsme ho nenaučili)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.