ČURALENA ČIKO

Ráda bych Vás tímto moc moc poprosila o radu, co si o tom myslíte.

Radila jsem se s chovatelem i 2 zvěrolékaři a bylo mi řečeno, že je to puberta a odezní to samo. Ovšem intenzita se nijak nesnižuje (již je mu cca 11-12 měsíců). Prakticky každý den, pokud jdeme pryč na více než 3-4 hodiny, tak je doma zaručeně vždy „překvapení“. Jsem z toho už dost zoufalá. Četla jsem mnoho rad a už jsem je i zkoušela v provozu. Nejdříve jsem asi měsíc pokaždé, když jsem našla loužičku mu vynadala (stále bez trestů- pouze ve smyslu zvýšeného hlasu „Cos to udělal? To se dělá? “ apod.)- naprosto bez účinku. Pak jsem měsíc zkoušela kaluž úplně ignorovat, dělat, že nic, prostě uklidit a normálně si hrát jakože se nic nestalo. Ovšem opět bez účinku. Tento týden jsem se již uchýlila k tomu, že se na něj zlobím a dostane přes zadek poté, co ho k louži dovedu a strčím k ní čumák. Očividně ví, že udělal chybu. Zaleze hned na místo a se sklopenýma ušima mě pozoruje. Když chce vylézt, opět ho posílám na místo. Zhruba po hodině, když si ho zavolám, že odpuštěno, tak místo aby přiběhl se klepe v boudě a bojí se přijít. Takže opět bez účinku a loužičky dělá stále. Veterinářem mi byla doporučena kastrace, pokud to nepřejde s tím, že by to mělo pomoci.

Jinak je celkem poslušný, umí povely (sedni, lehni, hop) a je strašně inteligetní a učenlivý (ostatně je to x pinč)

Omlouvám se za delší mail, ale přijde mi lepší pokusit se rozepsat o jeho chování.

Moc Vás prosím o názor, zda se s tím něco dá dělat a jestli je to opravdu pubertou a odezní to, jak nás všichni uklidňují. Bohužel jsem četla, že některé pejsky to nepřejde.

 

Děkuji moc za odpověď

S pozdravem a přáním krásného víkendu

Anna H. Praha

 

Má odpověď:

Dobrý den,

psa Vám předchozí majitelé dali především proto, že už přestal být pro rodinu prioritou. To spustilo problémy a začal být svým čuráním na obtíž. Prostě ho zkazili tím, že byl pro ně zpočátku vše (velká rodina a nový psík) a později, když zevšedněl, byl postupně už jen opovrhovaný a na obtíž. Pes se snažil na sebe asi upozornit, ale neuměl jinak než právě močí. To postupně přešlo v zlozvyk.

Pravděpodobně se nyní počurává se z několika důvodů. Jednak dnes už jde o návyk, upozornění na sebe, nebo cítí moč kolem, jednak to může být dál z důvodu psychického.

Nemyslím si, že by kastrace pomohla. Zato určitě pomůže, když na návštěvě psa hned nepustíte, ale uděláte to až za deset minut, kdy si v místnosti zvykne. Pak by již nemusel být problém.

Nedělejte si iluze, že bitím pes přestane čurat. Nemá na to „myslivnu.” To, co se vám zdá, že chápe situaci, když se počurá doma, to je jen následná reakce na váš příchod domů, spojený např s pachem moče. Tato kombinace u něj vyvolá následné provinilé chování a strach. Kdyby přemýšlel, tak to určitě dělat nebude.

NÁPRAVA:

Jaj tedy proti problému postupovat. Je to o práci se psem a vaší vytrvalosti. Při návštěvě, jsem již napsal, co dělat. Pokud jde o odnaučení venčení doma, pak: k posteli nepouštět. Snaží se to pudově zamaskovat (do peřin) byť na druhé straně chce i vaší déle trvající pozornost. Navrhuji udělat určitá omezení, kdy pes po dobu vaší nepřítomnosti bude zavřený v kleci, nebo uvázaný na krátkém řetízku. Musíte mu zabránit, aby se mohl nekontrolovaně procházet po bytě. Prostor, kde se vyčurá zmenšit na minimum,. Vždy po vyčurání neříci ani slovo, psa jít uvázat ven na vodítko, tam ho nechat a počurané místo dobře vydesinfikovat a vyčistit „Savem“. Nepomáhají obyčejné vycházky. Raději ho začněte zaměstnávat cvičením. Doporučuji zatížit jeho mysl. Vyvenčit ano, ale rychle a to tak, že se s ním rozběhnete na volno cca 200 metrů a zpátky půjdete svižnou chůzí. Cestou by to měl zvládnout. Můžete ho také prohnat za autem, nebo za kolem. Jinak začněte se věnovat rozvíjení jeho dlouhodobé paměti třeba tak, že jej budete učit vybíhat do směru, kam jste před tím odnesla talířek s kousíčkem masa. Psa zatím mějte odloženého v leže (v sedě) a pokud to ještě neumí, tak se to začněte mimo to učit. psa zatím uvažte. Potom psa za talířkem vyšlete. Pokud umí už odložení, tak to neznamená, že i si zapamatuje, že jste před několika vteřinami odnesla talířek s masem. Zde nejlépe uvidíte, jak je to s tím jeho myšlením. Postupně jej posílejte do směru za talířkem, který jste předem někde (kam pes neviděl) ukryli. Stejně tak jej učte revírovat (vyhledávat), přinášet předměty, které před odloženým psem rozházíte. Jak si to představuji? Psa nechejte odloženého (příp. uvázaného), vzdalte se od něj dvacet metrů po pěšině a cestou zpátky házejte napravo a nalevo dřívka velikosti 10 centimetrů, obalené obvazem. To budou pro učení soustředění, paměti, aportování a zaměstnání jeho hlavičky, vaši pomocníci.

 

Dále jej denně poctivě pročešte na žehlícím prkně (Je záměrem, že se houpe) a promasírujte pěkně celé tělíčko. Věnujte tomu deset minut, co by jste pochodovala kdesi bezúčelně kilometry. Pozor tady se snažím poradit, co udělat pro nápravu vašeho psa. Ne, že bych podobné chůze se psem zavrhoval. Pes i pán může dlouhou chůzí hodně získat. Spíše tedy naopak, ale to není nyní potřeba vysvětlovat. Nyní je důležité, aby pes naučené chování (močení, kálení) zapomněl. Počítám, že velikost Čika odpovídá žehlícímu prknu a že jej na něj i sama vysadíte. Tím, že se prkno chvěje (zpočátku zapírejte nohou), tím docílíte jeho maximálního soustředění na to, aby nespadl a vy s ním při tom manipulujte. Jde vlastně hlavně o to, aby se psychicky unavil , ale cílem pro vás bude to, že psík bude schopen na něm cvičit časem bez vaší pomoci sedni, lehni i vstaň. Učte ho zde i dlouhodobé odložení. Dále jen prospěje, když se přihlásíte na místní cvičák, kde bude mít možnost alespoň jednou týdně se vyblbnout. Případně ho pouštějte do psí party, někde v parku.

 

Je toho hodně, co musíte udělat, ale pokud budete opravdu chtít, tak to zvládnete a Čiko bude bezproblémový, poslušný a navíc i vycvičený psík. Jistě je hodně věcí, co budete potřebovat ještě prokonzultovat, případně naučit. proto seberte Čika a spolu s přítelem přijeďte na některý můj výcvikový víkend. Uvidíte, že problémy se začnou zmenšovat.

Ať se daří.

S pozdravem Ivo Eichler

RÁMO výcvik psů

O mně

http://www.psi-tabor.info

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.