„Zlobítka“, se počurávají, ruší, ničí okolí.

„Zlobítka“, se počurávají, ruší, ničí okolí.

Dobrý den,

Pořídili jsme si dvě fenky, první byla biewřice Lucinka (po uhynutí staré Lucinky) je to velmi temperamentní pejsek už od mala. Narozená je 7.5.2014. No a tet k problému

když jsme doma je to všechno v pohodě nic se neděje jsou obě s námi, ale jen jdeme do práce začnou orgie

když byla Lucinka sama tak vyla a štěkala celý den, nastražili jsme kameru a všechno viděli. No a dál ještě kde co najde jak na stole nebo jinde všechno rozškube. Snažíme se všechno ze stolu a jinde schovat,ale včera jsme přišli domu a znova hrůza,. Nevíme jak ale dostala se zase na stul i když židle byli schované. Fotka přiložená. To její štěkání nám u sousedů dělalo problém tak jsme si řekli že jí pořídíme kámošku a snad to pomůže. Jooo to pomohlo – ale ten binec každodenní je pořád. Wiki je tedy jorkšíří holka narozená 20.6.2014 je to hodný pejsek, brali jsme si jí tedy v prosinci což už byla sice trošku starší ale nevadí, jenže tady je zase problém s čůráním. Vypadá to že nikdy nebyla venku, a ze začátku ani nevěděla co venku dělat, sedla a seděla. Teď je to tak, že ráno se vyčůrá, vykadí a v noci vydrží v pohodě. jen přes den jak dělají kraviny, tak to je na plínce ale i na linu tak bych chtěla vědět co sní. Ten největší problém ale vidím s Lucinkou a tím bordelem to je fakt každý den, jestli jsou to boty, papuče nebo cokoliv jiného ty kapesníky, hadra s koupelny atd… Chtěla jsem vědět jestli to zvládneme sami, nebo berete i pejsky do převýchovy. Přiznávám že moc tvrdou drezuru holky nemají. Děkuji Ivana

 

Dobrý den,

Váš problém vypadá, že je hluboký a nemalou měrou se na něm podílíte možná i vy sami. Nejlepší by bylo, kdyby jste sebrala manžela , psy a přijeli k nám, abychom si o tom pořádně povykládali. Měl bych vás i psíky poznat osobně.

Nicméně třeba pomůže i to, jak jsem vás poznal z dopisu. Je nutné udělat radikální řešení a zcela zamezit, aby se situace mohla opakovat. To by mělo trvat tak dlouho, dokud se nenaučí nové a na své předchozí chování zcela nezapomenou. Zpravidla se může jednat o cca. 2 měsíce.    Lucinka je velmi činorodé zvířátko a s tím jsou spojeny její problémy. Původně ze samoty patrně trpěla separační úzkostí a dávala to svému okolí najevo. Vždy když si okolí svým vytím postěžovala, tak se pustila do svérázného „úklidu“, aby se zabavila.    Wiky zase pro změnu byla pravděpodobně zvyklá chodit jen na psí záchodek, nebo noviny a tak nemaje ho v novém domově, venčí se všude po celém bytě. Jelikož jsou problémy s oběma, tak navrhuji řešit jejich chování současně. První se postaví o

hrádka (kterou v případně potřeby využijete později pro obě). Wikyn problém by se měl vyřešit tak, že její pelíšek dáte do místnosti s ohrádkou, kde bude zavřená Lucinka (o té níže). Kolem dokola se holá podlaha (nejlépe lino, dlažba) vyskládá novinami a denně, jak se Wiky vyvenčí se noviny vymění a místo vydezifikuje, aby tam nezůstal žádný pach. Po páru dnech bude již zvyklá (zvláště chodila li u předchozích majitelů na noviny) a budou se denně ty jedny výkaly, močí potřísněné noviny odebírat. Prostor v místnosti určený k venčení se tak bud jakoby zmenšovat směrem ke dveřím. Nakonec už zůstanou jen noviny u dveří a pokud budete pravidelně dělat s oběma po návratu z práce procházky, Tak se vyprazdňovat naučí i od Lucinky venku. Najednou uvidíte, že žádné noviny v bytě již nebudou potřeba. To je jedna z metod jak, odnaučit venčení v bytě. Další metodou, která nápravu jen podpoří je dočasné umístění ve kleci (ohrádce), kde prostor omezený a navíc vyskládaný peřinkou a dekou. /Pokud je však schopna své výkaly ukrývat“ pod deku, do peřin atd, tam to nepomůže. To se ale vás pravděpodobmně netýká./  Sestavením ohrádky se vracíme k nápravě výše popsaného destrukčního chování Lucinky. V obou případech často pomůže, když je zavřete v době své nepřítomnosti do omezeného prostoru, aby tak byly pod kontrolou. Právě k tomu se dá využít ohrádka, nebo klec a tím bude omezen rádius jejich nežádoucího konání.
Nesmíme ale ani zanedbat předchozí přípravu psů na to, že odejdeme z bytu. K tomu patří běžné denní venčení a raní procházka. Na té doporučuji obě feny před odchodem do práce dostatečně unavit třeba krátkým během, hrou na schovávanou, krátkou chůzí u nohy, nebo nošení míčku. Následně již doma je pak nakrmit, zavřít do ohrádky (společné místnosti), pustit jim rádio a zajistit klid na spaní. Když je psík unavený a najezený, tak snadněji usne. I dospělý pes denně prospí dvě třetiny dne, tak proč mu nenavodit situaci tak, aby na vše jiné zapomněl. Pod psy dáme podložku, kterou mohou počurat, případně zničit a něco na hraní. Pokud mají omezený prostor, tak je pravděpodobné, že si do pelíšku čurat nebudou. I když je to opět různé. K zabavení psů mi poslouží různé trvanlivé hračky a pro ty větší i třeba vařená hovězí kost, která z počátku jistě dokonale poslouží i vám.

Po návratu domů je z dané místnosti propusťte a jděte ihned na procházku, aby si mohly ulevit. Teprve po tom uklidíte počurané noviny. Nyní se zaměříme především na závadné (štěkání, vytí, ničení) chování Lucinky, ovšem pracujte s oběma. Naučte se jim vyhradit alespoň krátký čas, kdy se budete věnovat svůj čas jen jim. Jde o to, že například hodinku po venčení, budete střídavě každou chvíli česat, cvičit a něco nového je učit. Jednotlivě, nebo obě dohromady pak mohou cvičit přivolání. Pokud cvičíme i to jednotlivě (v začátku), pak druhá se může dívat, zajištěna, zpovzdálí.

Další možností, jak zajistit, aby zapomněly, co doma vyváděly, může být jejich dočasné umístění v cizím prostředí, například ve psí škole. To jim také pomůže. Jednak se tam učí, a nemalou roli zahraje i změna jejich pobytu. Přichází radikální změna jejich stylu života, která vede k zapomínání předešlých zkušeností. Nevýhodou je, že by to mělo být opět delší časový úsek (cca. 2 měs.). Výhodu, že jsou následně fenky ovladatelné a správným výcvikem se zklidní a dozrají.

To je odpověď na Vaše otázky. Pracujte, nechejte s nimi pracovat a dejte všemu potřebný čas.

A jakoby mávnutím kouzelného proutku, vaše problémy zmizí.

S pozdravem Ivo Eichler

RÁMO výcvik psů

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.