25. 5. 2018, 2:51
Dobry den, potrebovala bych od vas radu. Přibližně v prosinci minulého roku jsem dostala zpátky od svého ex přítele ..mého milovaného Louisianského Leopardího psa/ Ovčáka. Byl u něho přibližně rok a pes nebyl socializovaný. Momentálně jsou mu skoro 3 roky. Už od začátku máme obrovské problémy s agresí vůči ostatním psům. Jakmile vidí psa, tak ihned vypne, napne vodítko a není možno jeho soustředění přesunout jinam. Jako kdyby měl prostě černo před očima. Nevnímá mě. Ze začátku jsem se smířila s tím, že nikdy nebudeme chodit na volno, ale ty procházky jsou spíše už za trest. Celou dobu jde krásně u nohy, ale jakmile se objeví pes, tak jako kdybych tam nebyla. Následuje zběsilý štěkot (výhružný), snaží se zuby nehty dostat ke psovy a vše kolem vypíná.
To stejný i když je na volno. Mam otestované, že i když je na volno, tak startuje po psovi…I když né ihned…jakmile k němu doběhne, tak se celý napruží včetně ocasu, zježí se mu srst a jakoby kouká skrz něho…poté startuje. Myslela jsem si, že to všechno zvládnu sama, ale jaksi už to nezvládám. Zkusila jsem všechny vaše rady z videa, byla i na hodině od Evy Š., ale bez efektu.
Mam ověřeno, že se nesnaží vyhrožovat, ale myslí to už ostře. Nedávno málem zabil kamarádky psa (Čapl do zubů a mával s ním) . Naštěstí jsem pohotově zasáhla a přiškrtila ho obojkem, takže zase pustil, ale prostě takhle to dál nejde.
Bohužel fotografii v akci nemam, protože povětšinou chodím sama, ale i tak zasílam některé fotografie, aby jste měl představu jak vypadá a že to zrovna prcek není.
Budu ráda za jakoukoliv radu, protože zvažuji dokonce už i jeho pobyt u vás na nějakou dobu, ale jelikož jsme z Plzně, tak je to dost velká dálka pro mě.
Děkuji předem za odpověď. Košťálová
Dobrý den, máte problém na který jsem odpovídal již mnohokráte. Určitě jej rozebírám i v některé poradně na svém webu. Tentokrát si jej rozdělím do částí. Část vašeho dotazu dám do uvozovek, aby jste věděla a odpovím. Pak se přesunu k dalšímu.
„… tak ihned vypne, napne vodítko a není možno jeho soustředění přesunout jinam …“ – Začíná pro něj zábava. Svým chováním jste ho k tomu dovedla, ale začatek nalezneme i u něj. V nerušeném prostředí ho naučte, aby se věnoval jen vám, vaší ruce s pamlskem, ihned se zaměřil jen na vás. Jak? To už znáte, tak jen dodatek: Pozorně si přečtěte, jak se vytváří návyk nebo-li PODMÍNĚNÝ REFLEX (PR) : PĚT PODMÍNEK K VYTVOŘENI PODM. REFLEXU
1. Podmíněný podnět ( např.,, SEDNI“) musí o 1 až 2 vteřiny předcházet podnět nepodmíněný ( zatlačením na záď).
2. Pozornost psa nesmí být rušena a odváděna od požadovaného výkonu. Jedná se např. o rozmanité zvuky: střelbu , háravou fenu, zvěř, plný moč. měchýř, nasycenost atd.
3. nepodm. podnět musí být silnější než podm. podnět a ne naopak. Křik na psa má smysl jen tehdy, jestliže se ho snažíme pro něco odstupňovaným chováním zaujmout. Jinak jej znejistíme, případně dovedeme až ke stresu. Síla nepodm. podnětu (trhnutí vodítkem)¨by měla být dvakrát větší než intenzita povelu.
4. Nepodm. reflex (vrozené chování) na jehož základě se vytváří podm. Reflex (naučené chování), musí být v dostatečně dráždivém stavu. Např.: chceme-li použít při výcviku chuťově dráždivou metodu , musí být pes nalačno a nikoliv nasycený.
5. Opakované působení podm. a nepodm. podnětů, za kterých byl cvik vypracován.
Tolik tedy obecně k vytvoření širší představy, jakým způsobem naučit psa novému cviku.
Je to pro vás jakýsi mustr, ze kterého jde vycházet. Pokud podmínky v podstatě plníte? Pak si uvědomte, že pro vytvoření potřebujete mnohdy až 500 opakování a striktně plnit jednotlivé body.
„… se smířila s tím, že nikdy nebudeme chodit na volno, …“ Proč si krátit a obrušovat své plány? Práci si rozdělte a denně se věnujte krátce konkrétnímu cviku.
„Následuje zběsilý štěkot (výhružný)…“ Budeme vycházet z toho, jak radím reagovat, když jste ho ještě potřebné, napsáno výše, nenaučila. Netahejte se s ním. Uvažte ho „ke stromu“ a nechejte ho, ať se vyblbne. Teprve po té jej odvažte. Pro „dnes“ máte splněno pozorování ruš. vlivů.
„ …po psovi…I když né ihned…“ Součástí výcviku by musí být i naučení psa, aby okamžitě přerušil nežádoucí činnost. Naučte jej zákazový povel: „NE !“ Stejně tak je důležitá korekce vodítkem.
„ Zkusila jsem všechny vaše rady… “ Někdy je potřeba osobní setkání a především s člověkem, který umí naučit. Také je normální, že změna v chování psa nepříjde sama a jakoby zázrakem.
„… zabil kamarádky psa… “ Když už víte, že něco asi nevyjde – PROČ NEMÁ OCHRANNÝ NÁHUBEK?
Jak vidíte, tak i tentokrát jsem přidal hned několik zásadních informací a vězte, že problematiku správného výcviku psů se musí člověk předem sám naučit. Jinak dochází k vzájemnému nedorozumění a tedy i pokousání vlastním psem. Chtělo by to prostě ZMĚNU HODNOSTNÍHO POSTAVENÍ. Té nedocílíte hned, jakoby mávnutím kouzelného proutku, ale především pozvolným učením a klidným vysvětlováním při práci se psem.
Tímto vás oba zvu na svůj LETNÍ VÝCVIKOVÝ TÁBOR, který proběhne na Zbraslavi u Brna v termínu 25.8. – 1.9. 2018
To může být ten pravý start, jak správně začít a po té? Jistě – nebude to hned. Pak už ale můžete cvičit téměř kdekoliv.
Zdraví Ivo Eichler RÁMO v.p.